تاریخ ,آژند ,سربداران ,یعقوب ,علمی ,دانشگاه ,یعقوب آژند ,دکتر یعقوب ,دانشگاه تهران ,تاریخ سربداران ,عنوان کتاب

دانشمند برترجهان اسلام سخنران ویژه همایش علمی کنگره بین المللی سربداران خواهد بود.

بر اساس اعلام کمیته علمی همایش دکتر یعقوب آژند دانشمند برتر جهان اسلام و پژوهشگر تاریخ سربداران از جمله سخنرانان ویژه این همایش بین المللی خواهد بود. در ادامه به معرفی کوتاهی از این اندیشمند فرهیخته خواهیم پرداخت:

uuyik

دکتر یعقوب آژند، متولد ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ در شهر”میاندوآب” است، او پس از گذراندن دوره کارشناسی تاریخ در دانشگاه تبریز، کارشناسی ارشدخود را در رشته تاریخ و هنر ایران در سال ۱۳۵۵ از پژوهشکده فرهنگ ایران دریافت کرد و پس از آن در دوره دکتری همین رشته در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت.
آژند که از سال ۱۳۵۸ به تدریس دردانشگاه های کشور می پردازد، در سال ۱۳۸۶ نشان درجه یک پژوهش دانشگاه تهران را دریافت کرد. کتاب “نمایش در دوره صفوی” که در سال۱۳۸۶ به عنوان کتاب برتر سال دانشگاهی کشور برگزیده شد از آثار ایشان است. دکتر آژند در سال ۱۳۸۸به عنوان یکی از ده دانشمند برتر جهان اسلام معرفی شد که در قلمرو هنر بیشترین فعالیت، مقاله، کتاب و ارجاع به آثارش را داشته است.
یعقوب آژند در پی پژوهش هایی که درباره تاریخ سربداران داشت در سال۱۳۶۱ کتاب”خروج و عروج سربداران “نوشته “مانسون اسمیت”را ترجمه و منتشر کرد و پس از آن در سال ۱۳۶۳ کتاب”قیام شیعی سربداران”را از مجموعه پژوهش های تاریخ ایران به چاپ رساند، این کتاب، یکی از مهم ترین و قابل وثوق ترین منابع فارسی می باشد که تا به امروز درباره این حرکت و جنبش آزادی بخش قرن هشتم نوشته شده است.
یعقوب آژند هم اکنون عضو هیات علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران می باشد و این در حالی است که تا کنون بیش از هفتاد عنوان کتاب در زمینه های هنر، ادبیات و تاریخ ترجمه و تالیف کرده است و هم چنین ده ها مقاله در نشریات مختلف علمی و فرهنگی کشور از ایشان منتشر شده است.

منبع: http://sarbedaran.hsu.ac.ir/

منبع اصلی مطلب : باشتین خاستگاه سربداران
برچسب ها : تاریخ ,آژند ,سربداران ,یعقوب ,علمی ,دانشگاه ,یعقوب آژند ,دکتر یعقوب ,دانشگاه تهران ,تاریخ سربداران ,عنوان کتاب
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : دکتر یعقوب آژند؛ سخنران ویژه همایش بین المللی سربداران